Πρόσφατα

WESS 2019 – O N.Watson κερδίζει το Hawkstone Park

O έκτος γύρος του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος World Enduro Super Series – WESS 2019 πραγματοποιήθηκε στο Hawkstone Park της Αγγλίας με τον καθιερωμένο Cross Country αγώνα. Οι αραιές βροχοπτώσεις που έπεσαν στο πάρκο δεν επιρέασαν τους αγώνες με τον Nathan Watson να κερδίζει λίγο πριν, την πρώτη του συμμετοχή με την εθνική ομάδα της Αγγλίας στο Motocross των Εθνών του 2019.

Την πρωτοπορία του αγώνα πήρε ο Alex Snow με τον Jonny Wqlker πίσω του και με κακή εκκίνηση για τους N.Watson και τον περσινό νικητή του αγώνα Josep Garcia. O ρυθμός όμως του Watson ήταν καταιγιστικός και γρήγορα ανέβαινε θέσεις ενώ ο Walker είχε περάσει μπροστά και οδηγούσε τον αγώνα. Σύντομα όμως ο Watson τον έπιασε και την κράτησε μέχρι και τον τερματισμό. Με σταθερό ρυθμό και χωρίς λάθη ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Manuel Lettenbichler κατάφερε να αναρριχηθεί μέχρι και την δεύτερη θέση στην οποία τερμάτισε εντυπωσιάζοντας καθώς οι cross country αγώνες δεν είναι το στοιχείο του.  Ο Walker μετά τα μισά του αγώνα έδειξε να μένει από δυνάμεις τερματίζοντας τελικά στην τρίτη θέση.

Ο επόμενος έβδομος γύρος του πρωταθλήματος θα πραγματοποιηθεί στην Ισπανία σε έναν καινούργια αγώνα για τον θεσμό το BR2 Solsona στις 5-6 Οκτωβρίου 2019.