Πρόσφατα

Rally Dakar 2020 – H καλύτερη άμυνα ήταν η επίθεση για τον R.Brabec την έκτη ημέρα

Ο πρωτοπόρος του Rally Dakar 2020 Ricky Brabec δεν έκανε διαχείριση της πρωτοπορίας του την έκτη ημέρα αλλά μετά τα μισά της ειδικής, μπήκε στην μάχη των Κevin Benavides και Toby Price πιέζοντας τους ασφυκτικά.  Ο Price αναγκάστηκε να σταματήσει αρκετή ώρα για επισκευές ενώ ο Benavides έχασε κάθε ελπίδα για νίκη στον φετινό αγώνα όταν ο κινητήρας του έσπασε 44 χιλιόμετρα πριν τον τερματισμό και αναγκάστηκε να τον ρυμουλκήσουν στο τέλος της ημέρας.  Ο Αργεντινός έχασε 3 ώρες και 37 λεπτά πέφτοντας στην 27η θέση αλλά αναμένεται και ποινή, κάτι που ουσιαστικά τον βγάζει εκτός διεκδίκησης της πρώτης θέσης.  Ο Brabec πήρε το δεύτερο φετινό του σκέλος αυξάνοντας την διαφορά του από τον δεύτερο πλέον της Γενικής Pablo Quintanilla που ακολουθεί μια σταθερή απόδοση τερματίζοντας στην τέταρτη θέση της έκτης ημέρας. Ο Price έπεσε στην τρίτη θέση ενώ ο Joan Barreda τερμάτισε πίσω από τον ομόσταυλο του και νικητή της έκτης ημέρας, βελτιώνοντας την θέση του στην Γενική. Ανέκαμψε και ο Matthias Walkner αλλά ο νικητής του Dakar το 2018 έχει ακόμα πολύ χρόνο να καλύψει για να επαναλάβει τον θρίαμβο του.

Η αυριανή ημέρα είναι ημέρα ξεκούρασης πριν επανέλθουν στην δράση την Κυριακή με το έβδομο σκέλος ξεκινώντας από το Riyadh στο Wadi Al Dawasir συνολικής απόσταση 741 χιλιομέτρων με 195 χιλιόμετρα απλής διαδρομής και 546 ειδικής. Η έβδομη ημέρα θα είναι η μεγαλύτερη του φετινού Dakar παρουσιάζοντας παράλληλα και την μεγαλύτερη ποικιλομορφία σε τερέν.